Młodzi biznesmeni z Gim 4 na start !

W ramach unikatowego projektu  „Młodzież i Przedsiębiorczość” realizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miastem Jasło nasi uczniowie uczestniczą w w warsztatach ekonomii, prawa w biznesie, przedsiębiorczości i public relations.W listopadzie  poznali JAFAR S. A. W grudniu planowany jest wyjazd do Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, a wiosną do Warszawy do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka, Sejmu RP i Giełdy Papierów Wartościowych.
Istotnym elementem projektu będzie przedstawienie pomysłów naszej młodzieży szerokiemu gronu przedsiębiorców
i mieszkańców Jasła w formie broszury, a także udostępnienie lokalnej społeczności debat oxfordzkich.

Święto Niepodległości w naszej szkole

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, podczas której uczniowie programem artystycznym przypomnieli wydarzenia z dziejów Poski. Szkoła od 229 lat stoi na straży kultywowania wartości patriotycznych. Podczas akademii, zostały przypomniane ważne wydarzenia historyczne dotyczące okresu walki o niepodległość. Uczniowie nie zapomnieli również o złożeniu białoczerwonych kwiatów pod pomnikiem Ku Czci Poległych w Obronie Jasła i Ojczyzny.
W tym dniu odbyło się również wręczenie nagród konkursu recyytatorskiego utworów o wymowie patriotycznej oraz  Harcerskiego Lauru Naukowego.

Przepięknie recytowali o wolności

Szkolny Turniej Recytatorski, którego tematem były Polaków drogi do wolności, odbył się dla w ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nadania imienia naszej szkole. Recytatorzy pięknie, niezwykle sugestywnie, dynamicznie prezentowali samodzielnie wybrane teksty. Artyzm utworów poetyckich, świadomość artystyczna, wyrazistość i siła przekazu, precyzja mówienia stworzyły wyjątkowy nastrój i wzbudziły zachwyt słuchaczy. Najlepsi zostali nagrodzeni przez panią Dyrektor podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Oto nazwiska zwycięzców:
I miejsce - Weronika Dębska i Katarzyna Rączka  - ex aequo
II miejsce - Natalia  Kwiatek
III miejsce - Natalia Dyja
Wyróżnienia: Jakub Piwowar, Aleksandra Gajecka, Natalia Świder, Kinga Tutaj. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

„Tam już tylko dym i gruzy...Jasło 1944"

We wtorek 24 października w Jasielskim Domu Kultury odbyła się prapremiera reportażu „TAM JUŻ TYLKO DYM I GRUZY… JASŁO 1944”. W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Reportaż opowiada tragiczną historię miasta, które jako jedno z nielicznych w Polsce, padło ofiarą niemieckiej „wojny totalnej” i zostało zniszczone w 97 procentach. W wyniku rozkazu z 15 września 1944 r. przeprowadzono w Jaśle masowe wysiedlenie, grabież, zniszczenie i spalenie do gołej ziemi.

W reportażu Telewizji Rzeszów powstałym we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle,  relacje świadków zniszczenia Jasła zostały skonfrontowane z chronologią wydarzeń w ujęciu historyka. Użyto archiwalnych zdjęć nieznanego niemieckiego żołnierza, który w 1944 roku na taśmie filmowej nagrał płonące miasto, a także fotografii ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Zwiedzili Wrocław - miasto zabytków, mostów i krasnali

W dniach 4 - 6 października 2017 młodzież klas trzecich naszego Gimnazjum uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Wrocławia. W programie wycieczki znalazły się wszystkie najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Wrocławia, m.in: Stare Miasto, Ogród Japoński, Uniwersytet Wrocławski z Aulą Leopoldina, Ostrów Tumski, a także ZOO z przepięknym Afrykarium. Jedną z głównych atrakcji Wrocławia jest Panorama Racławicka, którą również nasi uczniowie mieli okazję podziwiać, uczestniczyli także w bardzo ciekawej lekcji muzealnej pt: "Motywy patriotyczne w sztuce polskiej". To były fantastycznie spędzone trzy dni.

 

"Na skrzydłach przyjaźni"

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł", której celem jest wspieranie pozytywnych wyborów życiowych dzieci i młodzieży, ograniczenie podejmowania zachowań ryzykownych oraz wspieranie działalności placówek oświatowych w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej poprzez prowadzenie zajęć profilaktycznych, spotkań, konkursów. Tematem tegorocznej edycji konkursu plastyczno - literackiego, zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, była moc przyjaźni - „Na skrzydłach przyjaźni”. Wśród nagrodzonych znalazły się również uczennice naszej szkoły: Natalia Hendzel i Aleksandra Paprota. Serdecznie gratulujemy!

„Nie ma śmieci - są surowce”

„Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej edycji, a jej celem jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Fundacja Nasza Ziemia, organizator Akcji, zwraca uwagę, że w rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się czynnie w  akcję "Sprzątanie Świata”.  Zaopatrzeni w rękawice i worki, wraz z nauczycielami posprzątali teren Ogródka Jordanowskiego.

Spotkanie z pisarką

Uczniowie klasy IIIa wzięli udział w spotkaniu autorskim z Agnieszką Grzelak. Autorka  opowiadała o swoich pasjach, inspiracjach, ulubionych gatunkach literackich i autorach.  Cierpliwie odpowiadała na pytania słuchaczy i jednocześnie zapewniała ,że świat książek zawsze ją nie tylko fascynował, ale także pozwalał upiększyć, uczynić weselszym i lepszym  szary, pozbawiony kolorów świat.  Pisarka podkreślała, jak ważna jest wyobraźnia, zdolność do marzeń oraz chęć ich realizacji.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Szkolnym Turnieju Recytatorskim

Turniej Recytatorski "Polaków  drogi  do  wolności" organizowany jest w  ramach  obchodów 100 - lecia  odzyskania  przez Polskę niepodległości  oraz  nadania  imienia  naszej  szkole.

Regulamin

Spotkanie z rodzicami

Rodziców naszych uczniów  zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się :
Klasy II - III
czwartek 14.09.2017 godzina 16.30

Narodowe Czytanie z udziałem naszych uczniów

Nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania arcydzieł literatury polskiej. W tym roku podczas wspólnego czytania prezentowano fragmenty „Wesela” S. Wyspiańskiego. Jakub Piwowar wcielił się w rolę Poety, a Sebastian Szczygieł odczytał rolę Pana Młodego. Z kolei Emilia Matuszewska została nagrodzona za znajomość utworu Wyspiańskiego.

Akcja objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej jest ważnym ogólnopolskim wydarzeniem, ale wspólne czytanie odbywa się także w wielu miejscach poza granicami kraju.

I znów zabrzmiał pierwszy dzwonek...

Uroczystą akademią i życzeniami wspaniałych osiągnięć w nauce zainaugurowano nowy rok szkolny 2017/2018. Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego uświetnili znamienici goście Dziekan Dekanatu Jasło-Wschód, obecny proboszcz Parafii Fara ks. Zbigniew Irzyk oraz przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty pani Lucyna Opoń. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów.